Home / Single FETs, MOSFETs / IPLK60R600PFD7ATMA1
IPLK60R600PFD7ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPLK60R600PFD7ATMA1
Package:
PG-TDSON-8-52
Description:
MOSFET N-CH 600V 7A THIN-PAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ PFD7
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 80µA
Base Product Number IPLK60
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 1.7A, 10V
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8-52
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 344 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)