IPL60R360P6SATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPL60R360P6SATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
8-ThinPak (5x6)
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 11.3A 8THINPAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P6
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 370µA
Base Product Number IPL60R360
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 4.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 89.3W (Tc)
Supplier Device Package 8-ThinPak (5x6)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1010 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11.3A (Tc)