Home / Single FETs, MOSFETs / IPL60R075CFD7AUMA1
IPL60R075CFD7AUMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPL60R075CFD7AUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-VSON-4
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 33A 4VSON
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-PowerTSFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 760µA
Base Product Number IPL60R075
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 15.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 189W (Tc)
Supplier Device Package PG-VSON-4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 67 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2721 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A (Tc)