Home / Single FETs, MOSFETs / IPI80P03P4L04AKSA1
IPI80P03P4L04AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI80P03P4L04AKSA1
Description:
MOSFET P-CH 30V 80A TO262-3
Package Tube
FET Type P-Channel
Vgs (Max) +5V, -16V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 253µA
Base Product Number IPI80P
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.4mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 137W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11300 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)