IPI80N06S407AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI80N06S407AKSA1
Description:
MOSFET N-CH 60V 80A TO262-3
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 40µA
Base Product Number IPI80N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.4mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4500 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)