IPI65R110CFDXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI65R110CFDXKSA1
Package:
PG-TO262-3
Description:
MOSFET N-CH 650V 31.2A TO262-3
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.3mA
Base Product Number IPI65R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 12.7A, 10V
Power Dissipation (Max) 277.8W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 118 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3240 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31.2A (Tc)