IPI65R099C6XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI65R099C6XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO262-3-1
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 650V 38A TO262-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1.2mA
Base Product Number IPI65R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 99mOhm @ 12.8A, 10V
Power Dissipation (Max) 278W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 127 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2780 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)