IPI25N06S3L-22
Infineon Technologies
Product No:
IPI25N06S3L-22
Description:
MOSFET N-CH 55V 25A TO262-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 20µA
Base Product Number IPI25N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 21.6mOhm @ 17A, 10V
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2260 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)