Home / Single FETs, MOSFETs / IPI120N04S402AKSA1
IPI120N04S402AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI120N04S402AKSA1
Description:
MOSFET N-CH 40V 120A TO262-3
Quantity:
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 110µA
Base Product Number IPI120
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.1mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 158W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 134 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10740 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)