IPI076N15N5AKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPI076N15N5AKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO262-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MV POWER MOS
Quantity:
In Stock : 264
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.6V @ 160µA
Base Product Number IPI076
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.6mOhm @ 56A, 10V
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO262-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 61 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4700 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 112A (Tc)