Home / Single FETs, MOSFETs / IPDQ65R029CFD7XTMA1
IPDQ65R029CFD7XTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPDQ65R029CFD7XTMA1
Description:
HIGH POWER_NEW
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.79mA
Base Product Number IPDQ65
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 29mOhm @ 35.8A, 10V
Power Dissipation (Max) 463W (Tc)
Supplier Device Package PG-HDSOP-22-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 139 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7149 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 85A (Tc)