IPD60R600CP
Infineon Technologies
Product No:
IPD60R600CP
Package:
PG-TO252-3-313
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Quantity:
In Stock : 14945
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 452
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CP
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 220µA
Base Product Number IPD60R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 3.3A, 10V
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3-313
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 550 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.1A (Tc)