Home / Single FETs, MOSFETs / IPD50P04P4L11ATMA2
IPD50P04P4L11ATMA2
Infineon Technologies
Product No:
IPD50P04P4L11ATMA2
Package:
PG-TO252-3-313
Description:
MOSFET P-CH 40V 50A TO252-3
Quantity:
In Stock : 4250
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS®-P2
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) +5V, -16V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 85µA
Base Product Number IPD50
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.6mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 58W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3-313
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 59 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3900 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)