Home / Single FETs, MOSFETs / IPD50N06S2L13ATMA1
IPD50N06S2L13ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD50N06S2L13ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO252-3-11
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 55V 50A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 80µA
Base Product Number IPD50
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.7mOhm @ 34A, 10V
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3-11
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 69 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)