IPD320N20N3GBTMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD320N20N3GBTMA1
Package:
PG-TO252-3
Description:
MOSFET N-CH 200V 34A TO252-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 90µA
Base Product Number IPD320N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 32mOhm @ 34A, 10V
Power Dissipation (Max) 136W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2350 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)