IPD18DP10LMATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD18DP10LMATMA1
Package:
PG-TO252-3
Description:
TRENCH >=100V PG-TO252-3
Quantity:
In Stock : 2174
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1.04mA
Base Product Number IPD18D
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 178mOhm @ 13A, 10V
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 83W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2100 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Ta), 13.9A (Tc)