Home / Single FETs, MOSFETs / IPD100N06S403ATMA1
IPD100N06S403ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPD100N06S403ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO252-3-11
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 60V 100A TO252-3-11
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 90µA
Base Product Number IPD100N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.5mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO252-3-11
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 128 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10400 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)