IPB70N04S406ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB70N04S406ATMA1
Package:
PG-TO263-3-2
Description:
MOSFET N-CH 40V 70A TO263-3
Quantity:
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 26µA
Base Product Number IPB70N04
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.2mOhm @ 70A, 10V
Power Dissipation (Max) 58W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2550 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)