IPB60R950C6ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB60R950C6ATMA1
Package:
PG-TO263-3
Description:
MOSFET N-CH 600V 4.4A D2PAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ C6
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 130µA
Base Product Number IPB60R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 950mOhm @ 1.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 37W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 280 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.4A (Tc)