IPB50R250CPATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB50R250CPATMA1
Package:
PG-TO263-3-2
Description:
MOSFET N-CH 550V 13A TO263-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 520µA
Base Product Number IPB50R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 7.8A, 10V
Power Dissipation (Max) 114W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3-2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 550 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1420 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)