IPB075N04LGATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB075N04LGATMA1
Package:
PG-TO263-3
Description:
MOSFET N-CH 40V 50A D2PAK
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 20µA
Base Product Number IPB075N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.5mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 56W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2800 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)