Home / Single FETs, MOSFETs / IPB024N08NF2SATMA1
IPB024N08NF2SATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IPB024N08NF2SATMA1
Package:
PG-TO263-3
Description:
TRENCH 40<-<100V PG-TO263-3
Quantity:
In Stock : 779
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series StrongIRFET™ 2
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 85µA
Base Product Number IPB024N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO263-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 133 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6200 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 107A (Tc)