Home / Single FETs, MOSFETs / IPAW60R280P7SE8228XKSA1
IPAW60R280P7SE8228XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPAW60R280P7SE8228XKSA1
Package:
PG-TO220-FP
Description:
MOSFET N-CH 600V 12A TO220
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 190µA
Base Product Number IPAW60
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 3.8A, 10V
Power Dissipation (Max) 24W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 761 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)