IPA95R750P7XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPA95R750P7XKSA1
Package:
PG-TO220-FP
Description:
MOSFET N-CH 950V 9A TO220
Quantity:
In Stock : 425
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 220µA
Base Product Number IPA95R750
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 4.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 28W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 950 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 712 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)