Home / Single FETs, MOSFETs / IPA95R130PFD7XKSA1
IPA95R130PFD7XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPA95R130PFD7XKSA1
Package:
PG-TO220 Full Pack
Description:
MOSFET N-CH 950V 13.9A TO220-3
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1.25mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 25.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 33W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220 Full Pack
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 141 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 950 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4170 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13.9A (Tc)