IPA80R650CEXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPA80R650CEXKSA1
Package:
PG-TO220-FP
Description:
MOSFET N-CH 800V 4.5A TO220
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Discontinued at Digi-Key
Vgs(th) (Max) @ Id 3.9V @ 470µA
Base Product Number IPA80R
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 650mOhm @ 5.1A, 10V
Power Dissipation (Max) 33W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Tc)