IPA60R520E6XKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPA60R520E6XKSA1
Package:
PG-TO220-FP
Description:
MOSFET N-CH 600V 8.1A TO220-FP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 230µA
Base Product Number IPA60R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 520mOhm @ 2.8A, 10V
Power Dissipation (Max) 29W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23.4 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 512 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.1A (Tc)