IPA50R520CPXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPA50R520CPXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO220-3-31
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 500V 7.1A TO220-FP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Base Product Number IPA50R
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 520mOhm @ 3.8A, 10V
Power Dissipation (Max) 66W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-3-31
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 680 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.1A (Tc)