IPA057N08N3GXKSA1
Infineon Technologies
Product No:
IPA057N08N3GXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TO220-FP
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 80V 60A TO220-FP
Quantity:
In Stock : 450
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 90µA
Base Product Number IPA057
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.7mOhm @ 60A, 10V
Power Dissipation (Max) 39W (Tc)
Supplier Device Package PG-TO220-FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 69 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4750 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)