Home / Single FETs, MOSFETs / IAUZ40N10S5L120ATMA1
IAUZ40N10S5L120ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUZ40N10S5L120ATMA1
Package:
PG-TSDSON-8-33
Description:
MOSFET_(75V 120V( PG-TSDSON-8
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 27µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 62W (Tc)
Supplier Device Package PG-TSDSON-8-33
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22.6 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1589 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 46A (Tj)