Home / Single FETs, MOSFETs / IAUZ40N06S5N050ATMA1
IAUZ40N06S5N050ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUZ40N06S5N050ATMA1
Package:
PG-TSDSON-8-33
Description:
MOSFET N-CH 60V 40A TSDSON-8-33
Quantity:
In Stock : 11066
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™-5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.4V @ 29µA
Base Product Number IAUZ40
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
Supplier Device Package PG-TSDSON-8-33
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200 pF @ 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tj)