Home / Single FETs, MOSFETs / IAUT300N10S5N015ATMA1
IAUT300N10S5N015ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUT300N10S5N015ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-HSOF-8-1
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 100V 300A 8HSOF
Quantity:
In Stock : 621
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™-5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 275µA
Base Product Number IAUT300
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Supplier Device Package PG-HSOF-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 216 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16011 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 300A (Tc)