Home / Single FETs, MOSFETs / IAUS300N04S4N007ATMA1
IAUS300N04S4N007ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUS300N04S4N007ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-HSOG-8-1
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET_(20V 40V) PG-HSOG-8
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 275µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 740mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Supplier Device Package PG-HSOG-8-1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 342 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 27356 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 300A (Tc)