Home / Single FETs, MOSFETs / IAUC80N04S6L032ATMA1
IAUC80N04S6L032ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
IAUC80N04S6L032ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8
Batch:
Datasheet:
Description:
IAUC80N04S6L032ATMA1
Quantity:
In Stock : 4800
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 18µA
Base Product Number IAUC80
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.29mOhm @ 40A, 10V
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1515 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)