Murata Electronics
Product No:
GRM022R60G474ME15L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.47UF 4V X5R 01005
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.266
10
0.1824
50
0.12179
100
0.103455
500
0.073036
1000
0.063906
2500
0.060857
5000
0.056297
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GRM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 01005 (0402 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.010" (0.25mm) |
| Voltage - Rated | 4V |
| Size / Dimension | 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
| Base Product Number | GRM022R60 |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |