TDK Corporation
Product No:
FK14X5R1A475K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 4.7UF 10V X5R RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.4655
10
0.32015
50
0.22401
100
0.191995
500
0.144001
1000
0.1216
2500
0.115197
5000
0.108794
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | FK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Formed Leads |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 10V |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |