onsemi
Product No:
FJP5027RTU
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
TRANS NPN 800V 3A TO220-3
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
1.0545
10
0.9443
100
0.73625
500
0.608171
1000
0.48013
2000
0.448124
5000
0.425714
10000
0.409716
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 50 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Base Product Number | FJP5027 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 15MHz |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2V @ 300mA, 1.5A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 15 @ 200mA, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 800 V |