onsemi
Product No:
FFSH2065A
Manufacturer:
Package:
TO-247-2
Batch:
-
Description:
DIODE SIL CARB 650V 25A TO247-2
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
7.0585
10
6.05245
100
5.043645
500
4.450294
1000
4.005257
2000
3.75308
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | FFSH2065 |
| Capacitance @ Vr, F | 1085pF @ 1V, 100kHz |
| Supplier Device Package | TO-247-2 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 650 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |