Panasonic Electronic Components
Product No:
EZP-Q38336MTA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 33UF 5% 380VAC RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
19.9975
10
18.943
50
16.31169
100
15.259375
500
13.680817
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | EZPQ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | Long Life, Low ESR |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 33 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 2.067" (52.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial - 4 Leads |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm) |
| Base Product Number | EZP-Q |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 380V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Height - Seated (Max) | 2.461" (62.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6.2 mOhms |