Ohmite
Product No:
EY150KE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 15 OHM 10% 2.5W AXIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
4.465
10
4.03655
25
3.69246
50
3.43501
100
3.00561
250
2.576248
500
2.361567
1000
2.164052
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | EY |
| Package | Bulk |
| Features | Moisture Resistant |
| Tolerance | ±10% |
| Resistance | 15 Ohms |
| Composition | Ceramic |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2.5W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Not For New Designs |
| Size / Dimension | 0.370" Dia x 1.819" L (9.40mm x 46.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | - |
| Temperature Coefficient | -1200/ -600ppm/°C |