Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-E10A561
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 560V 4.5KA DISC 11.5MM
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.456
10
0.3667
25
0.33592
100
0.249945
250
0.22648
500
0.187416
1000
0.140572
2500
0.128858
5000
0.121049
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Energy | 120J |
| Series | ZNR® |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 11.5mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 4.5 kA |
| Maximum AC Volts | 350 V |
| Maximum DC Volts | 450 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | ERZ-E10 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 616 V |
| Varistor Voltage (Min) | 504 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 560 V |
| Capacitance @ Frequency | 290 pF @ 1 kHz |