Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-E05A361
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
VARISTOR 360V 1.2KA DISC 7MM
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.418
10
0.31255
25
0.28196
100
0.194845
250
0.164122
500
0.133342
1000
0.102572
2500
0.092312
5000
0.087182
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Energy | 23J |
| Series | ZNR® |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc 7mm |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Maximum AC Volts | 230 V |
| Maximum DC Volts | 300 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | ERZ-E05 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 396 V |
| Varistor Voltage (Min) | 324 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 360 V |
| Capacitance @ Frequency | 130 pF @ 1 kHz |