Panasonic Electronic Components
Product No:
ERZ-C40CK241W
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
VARISTOR 240V 30KA DISC 40MM
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
12.9865
10
11.93485
25
11.4399
100
10.079405
250
9.584702
500
8.966347
1000
8.224312
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Energy | 300J |
| Series | ZNR® |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Disc 40mm, Formed Tabs |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 30 kA |
| Maximum AC Volts | 150 V |
| Maximum DC Volts | 200 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | ERZ-C40 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 264 V |
| Varistor Voltage (Min) | 216 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 240 V |