Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-HA3C622H
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 6200PF 3% 1.6KVDC RAD
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.684
10
0.4864
50
0.36803
100
0.320435
500
0.237386
1000
0.20177
2500
0.189905
5000
0.17804
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ECW-H(A) |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±3% |
| Capacitance | 6200 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.701" L x 0.280" W (17.80mm x 7.10mm) |
| Base Product Number | ECW-HA |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.386" (9.80mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |