Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-F6135HL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1.3UF 3% 630VDC RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
3.249
10
2.62865
50
2.29406
100
2.007255
500
1.529367
1000
1.338198
2500
1.290404
5000
1.24261
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ECW-F(L) |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±3% |
| Capacitance | 1.3 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.984" (25.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.102" L x 0.693" W (28.00mm x 17.60mm) |
| Base Product Number | ECW-F6135 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 223V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 1.020" (25.91mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |