Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-F4474HL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.47UF 3% 400VDC RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
2.204
10
1.77935
50
1.55306
100
1.35888
500
1.035348
1000
0.90592
2500
0.873563
5000
0.841216
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electronic Components |
| Series | ECW-F(L) |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±3% |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.441" W (18.00mm x 11.20mm) |
| Base Product Number | ECW-F4474 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 141V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.693" (17.60mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |