Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DME6P1K-F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
1.71
10
1.3528
50
1.17249
100
1.014695
500
0.76665
1000
0.676448
2500
0.631351
5000
0.608798
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | DME |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.610" (15.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |