Ohmite
Product No:
CS5FR002E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 0.002 OHM 1% 5W 4ESIP
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
23.674
10
21.7816
25
17.99338
50
16.09946
100
15.152405
250
14.205388
500
13.731889
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | CS5 |
| Package | Bulk |
| Features | Current Sense, Non-Inductive |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 2 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 5W |
| Package / Case | 4-ESIP |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.500" L x 0.330" W (38.10mm x 8.38mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.953" (24.20mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 150°C |
| Number of Terminations | 4 |
| Supplier Device Package | - |
| Temperature Coefficient | ±30ppm/°C |