Ohmite
Product No:
CS3FR002E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 0.002 OHM 1% 3W 4SIP
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
17.8315
10
16.04455
25
14.26216
50
13.37068
100
12.479295
250
11.855278
500
11.36504
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | CS3 |
| Package | Bulk |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 2 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | 4-SIP |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.854" L x 0.211" W (21.70mm x 5.35mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.654" (16.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations | 4 |
| Supplier Device Package | - |
| Temperature Coefficient | ±60ppm/°C |