Bourns Inc.
Product No:
CRT0402-FZ-3002GLF
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RESTHINFILM 0402 30K 1% 63MW TC5
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.133
10
0.1235
25
0.0855
50
0.0665
100
0.0475
250
0.03705
500
0.02945
1000
0.0209
5000
0.01615
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Bourns Inc. |
| Series | CRT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Current Sense |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 30 kOhms |
| Composition | Thin Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.014" (0.35mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |